TREĆI MERLINKA FESTIVAL – SARAJEVO

Kriterion Sarajevo – www.kriterion.ba

Vreme Pet 30.01.2015. Sub 31.01.2015. Ned 01.02.2015.
17:00 Krug (dok) 102 min. Borba za istopolne brakove (dok) 109 min.
18:00 Otvaranje festivala i projekcija filma: O Suzan Zontag (dok) 100 min.
20:00 Dvije majke (igrani) 75 min. 52 utorka (igrani) 109 min.

logo_soc_norveska_kriterion

Petak, 30. januar 2015. 18:00

O Suzan Zontag
Režija: Nensi D. Kejts
SAD, 2014.
Dokumentarni film
Trajanje: 100 min.
Jezik: Engleski
Titl: BHS

Film „O Suzan Sontag“ se intimno i detaljno bavi životom žene koja je bila među najuticajnijim i najprovokativnijim misliocima 20. veka. Suzan Sontag je zahvaljujući svojoj vatrenosti i otvorenosti tokom cele karijere postala jedna od najbitnijih književnih, političkih i feminističkih ikona svoje generacije. Ovaj dokumentarac prikazuje život Sontagove kroz arhivski materijal, priče njenih prijatelja, porodice, kolega i ljubavnika, kao i njene reči koje čita Patriša Klarkson. Od ranog zaljubljivanja u knjige do prvog iskustva u gej baru; od rane udaje do njene poslednje ljubavnice, „O Suzan Sontag“ daje fascinantnu perspektivu na život velike književne kritičarke i spisateljice, čija dela iz oblasti fotografije, o ratovima, bolestima i terorizmu i danas imaju veliki značaj.

Subota, 31. januar 2015. 17:00

Krug
Režija: Stefan Haupt
Švajcarska, 2014.
Dokumentarni/igrani film
Trajanje: 102 min.
Jezik: Nemački
Titl: Srpski
Nagrade: Panorama Audience Award Berlinale, Teddy Berlinale

Cirih sredinom pedesetih godina prošlog veka. Stidljivi mladi nastavnik, Ernst Ostertag postaje član gej organizacije „Der Krajs“ („Der Kreis“). Tu upoznaje transvestitsku zvezdu Rebija Rapa i odmah se ludo zaljubljuje u njega. Rebi i Ernst imaju priliku da vide organizaciju i na vrhuncu i kada već počne da se raspada, a na nju se u celoj Evropi gleda kao na pionira gej emancipacije. Ernst je rastrzan između svog buržoaskog načina života i posvećenosti homoseksualnosti, a Rebiju je ovo prva ozbiljna ljubavna veza, veza koja će trajati čitav život.

Film se iz sadašnje perspektive bavi vremenom kada je „majka“ svih evropskih homoseksualnih organizacija bila na vrhuncu do trenutka kada je polako počela da se raspada. U vreme kad je ugnjetavanje homoseksualaca bivalo sve intenzivnije u Cirihu, dva mlada i veoma različita muškarca se bore za svoju ljubav i, uz prijatelje, za prava homoseksualaca.

Subota, 31. januar 2015. 20:00

Dvije majke
Režija: Ane Zohra Berahed
Uloge: Karina Plačetka, Sabine Volf, Florian Veber
Nemačka, 2013
Igrani film
Trajanje: 75 min.
Jezik: Nemački
Titl: BHS

Katja (43) i Isabela (37) odluče da dobiju dete. Ovaj bračni par se slaže da ne žele da neko treći ima pravo glasa: one traže spermu, a ne oca. Kao i mnogi lezbejski parovi u Nemačkoj, one shvataju da je put do običnog deteta mnogo teži nego što misle: većina banki sperme i klinika za plodnost ne pružaju usluge homoseksualnim parovima iz zakonskih razloga. I kada napokon nađu doktora koji im ponudi vrlo skupe tretmane inseminacije, u narednim mesecima do oplodnje nikako da dođe. Katja želi da odustanu od tretmana, dok Isa pati sve više zbog neuspeha i loše finansijske situacije koja im preti. Međutim, ona ne može da odustane i nalazi trgovca koji prodaje aparate kojima se žene mogu same inseminirati kod kuće. Hiljade muškaraca nudi spermu u zamenu za novac na njegovoj veb stranici. Počinje kasting za potencijalnog donora, koji traje nekoliko napornih nedelja. Za ovo vreme, Katja otkriva da je Isa spremna i na to da odustane i od njihovog dogovora i veze da bi ispunila svoju želju da zatrudni. Kada konačno upoznaju 31-godišnjeg muškarca čija je šifra NAPRED ZA ZLATO, a koji je na ovaj način već postao otac dvadesetoro dece za tri godine i traži redovni kontakt sa detetom, Isa nastavlja po svome i ignoriše Katju. Napred Za Zlato ejakulira u posudu, a Katja u Isu ubrizgava belo zlato za kojim su toliko čeznule.

Nedelja, 1. februar 2015. 17:00

Borba za istopolne brakove
Režija: Ben Kotner, Rajan Vajt
SAD, 2014
Dokumentarni film
Trajanje: 109 min.
Jezik: Engleski
Titl: BHS

Ovaj film govori o događajima iza scene istorijske tužbe protiv savezne države zbog zabrane istopolnih brakova u Kaliforniji. Ovo suđenje visokog profila je prvo dospelo na naslovne strane zbog neverovatnog spoja advokata koji su zastupali tužitelje – Teda Olsona i Dejvida Bojza, političkih protivnika koji su se pre toga suočili na suđenju za predmet Buš i Gor. Film takođe prikazuje i iskustvo tužitelja, dva homoseksualna para čije su se porodice našle u centru kontroverze oko istopolnih brakova. Pet godina nakon donošenja zabrane istopolnih brakova, ovo je priča o tome kako su oni izneli prvu tužbu protiv savezne države u vezi sa bračnom jednakosti pred Vrhovni sud Sjedinjenih Država.

Nedelja, 1. februar 2015. 20:00

52 utorka
Režija: Sofie Hajd
Uloge: Tilda Kobam-Harvi, Del Herber-Džejn, Maro Spete
Australija, 2013.
Igrani film
Trajanje: 109 min.
Jezik: Engleski
Titl: BHS

 

Šesnaestogodišnja Bili mora naglo i nerado da se osamostali kada joj majka otkrije da planira da promeni pol, što dovodi do toga da provode vreme zajedno samo utorkom po podne. „52 utorka“ je film sniman tokom cele godine – svake nedelje samo utorkom, i to je priča o željama, odgovornostima i transformaciji puna emotivnog naboja.

Tinejdžerka Bili smatra da zna sve o svojoj majci, pa je iznenađena kada sazna da ova planira da postane muškarac. Povrh toga je i uznemirujuća odluka njenih roditelja da Bili živi sa ocem cele godine. Majka i ćerka obećavaju jedna drugoj da će se viđati svake nedelje bez izuzetka, svakog utorka tokom te godine.

Bili kao da mirno posmatra kako njen nekad blizak odnos sa majkom prerasta u nezadovoljavajuća popodneva utorkom i tako, polako, ona započinje veze sa drugim ljudima. Koristeći to što je jaz među članovima porodice sve veći, Bili sklapa neobično prijateljstvo sa dvoje starijih đaka iz škole i doživljava upravo ono jedino iskustvo koje još ne razume – seks. Međutim, kako Bili postaje nezavisna i počinje da oponaša sve otuđeniji život svoje majke, ona otkriva i da su tajne teret, ali i da su nužne na putu ka ostvarenju želja. Ovaj film je sniman tokom cele godine, svake nedelje samo utorkom, a ova jedinstvena pravila filmske produkcije daju retku originalnost ovoj priči o željama, odgovornostima i transformaciji punoj emotivnog naboja.