DokuMerlinka
Revija dokumentarnog LGBT filma
UK Parobrod, Kapetan Mišina 6a, Beograd
ULAZ SLOBODAN
Četvrtak, 23.6.2016.
18.00 Limitirano partnerstvo
Režija: Thomas G. Miller
SAD, 2015
Jezik: Engleski
Titl: Srpski
Trajanje: 74′
Limitirano partnerstvo je ljubavna priča između Filipino-Amerikanca Ričarda Adamsa i Australijanca Tonija Salivana koji su 1975. godine postali jedan od prvih istopolnih parova na svetu koji su legalno sklopili brak. Nakon podnošenja zahteva za zelenu kartu za Tonija na osnovu njihovog braka, par dobija pismo sa negativnim odgovorom od Imigracione službe u kome se navodi da istinski bračni odnos ne može postojati između dva pedera. Ogorčeni ovim pismom, a kako bi sprečili Tonijevu predstojeću deportaciju, par tuži americku vladu i podnosi prvu federalnu tužbu tražeći jednak tretman za istopolni brak. Ova priča o upornosti, ljubavi, braku i imigracionoj jednakosti koja je malo poznata… do sada.
20.00 Dete moje
Režija: Can Candan
Turska, 2013
Dokumentarni film
Trajanje: 81 min.
„Dete moje“ je dokumentarac o veoma hrabroj i inspirativnoj grupi majki i očeva u Turskoj koji su roditelji dece koja su LGBTI. Ne samo što su svi oni prešli težak put u prihvatanju svoje dece već su preduzeli sledeći korak u tome da svoja iskustva dele sa ostalim LGBTI familijama kao i sa samom javnošću. U dokumentarcu „Dete moje“ sedmoro roditelja intimno dele svoja iskustva sa gledaocima dok redefinišu pojmove toga šta znači biti roditelj, porodica, i aktivista u konzervativnom, homofobičnom i transfobičnom društvu.
Petak, 24.6.2016.
18.00 Osećanja su stvarnost: Život Ivon Rejner
reditelj: Jack Walsh
SAD, 2015
trajanje: 86′
Osećanja su činjenice: Život Ivon Rejner beleži buntovničke, beskompromisne i veoma uticajne ideje postmodernog koreografa i filmske stvarataljeke Ivon Rejner. Tokom svoje karijere, napravila je revoluciju u modernoj igri, izazivajući ono što je kasnije postalo poznato kao izvođačka umetnost, i menjajući osnovne principe eksperimentalne kinematografije – a sve to u vreme kada su žene uglavnom bile ignorisane u umetničkom svetu. Danas, ona nastavlja da ide napred, stvarajući vibrantne, hrabre, iznenađujuće radove, isnpirišuću nove generacije umetnika, da se zapitaju, preobrate i generišu sopstvene mogućnosti. Osećanja su činjenice: Život Ivon Rejner je priča o ovoj izuzetnoj umetnici i podjednako izuzetnom vremenu koje je oblikovalo njen kreativni rad.
20.00 Krug
Režija: Stefan Haupt
Uloge: Babett Arens, Aaron Hitz, Martin Hug
Švajcarska, 2014.
Dokumentarni/igrani film
Trajanje: 102 min.
Jezik: Nemački
Titl: Srpski
Nagrade: Panorama Audience Award Berlinale, Teddy Berlinale
Cirih sredinom pedesetih godina prošlog veka. Stidljivi mladi nastavnik, Ernst Ostertag postaje član gej organizacije „Der Krajs“ („Der Kreis“). Tu upoznaje transvestitsku zvezdu Rebija Rapa i odmah se ludo zaljubljuje u njega. Rebi i Ernst imaju priliku da vide organizaciju i na vrhuncu i kada već počne da se raspada, a na nju se u celoj Evropi gleda kao na pionira gej emancipacije. Ernst je rastrzan između svog buržoaskog načina života i posvećenosti homoseksualnosti, a Rebiju je ovo prva ozbiljna ljubavna veza, veza koja će trajati čitav život.
Film se iz sadašnje perspektive bavi vremenom kada je „majka“ svih evropskih homoseksualnih organizacija bila na vrhuncu do trenutka kada je polako počela da se raspada. U vreme kad je ugnjetavanje homoseksualaca bivalo sve intenzivnije u Cirihu, dva mlada i veoma različita muškarca se bore za svoju ljubav i, uz prijatelje, za prava homoseksualaca.
Subota, 25.6.2016.
18.00 Kralj stripa
Režija: Rosa von Praunheim
Nemačka, 2012.
dokumentarac
Trajanje: 80 min.
Ralf Kenig, jedan od najuspešnijih crtača stripova u Nemačkoj, postao je poznat sa svojim stripom „The most desired man“ na osnovu koga je snimljen film 1994 sa glumcem Tilom Švajgerom u glavnoj ulici. Igrajući se veoma duhovito klišeima koji prate homoseksualnost uspeo je da dopre i do heteroseksualne publike. U filmu „Kralj stripa“ Rosa von Praunheim predstavlja nepretencioznog i skromnog muškarca koji je svojim briljantnim opservacijama ostavio svog traga među generacijama.
20.00 Mi smo bili ovde
Režija: David Weissman, Bill Weber
SAD, (2011) 90 minuta
We were here je prvi dokumentarac koji pruža dubok i reflektujući osvrt na dolazak i uticaj AIDS u San Francisku. Film istražuje kako su stanovnici bili pogođeni i kako su odgovorili na tu poraznu epidemiju. Iako je priča bazirana u San Francisku, We were here prevazilazi ovaj grad i sami AIDS. On priča o našim kapacitetima kao individuama da se ponašamo u skladu sa situacijom i velikoj snazi zajednice koju spaja ljubav, saosećanje i odlučnost.