Short films - Merlinka festival

Merlinka festival

Merlinka festival

Short films

Cena karte: Dnevna karta 250 din.
Ticket price: Daily ticket 250 RSD

PETAK, 6. DECEMBAR 2019 – KLUBIĆ DOMA OMLADINE BEOGRADA

Režija Zemlja Tematika Trajanje
16:30
The Orphan
Carolina Markovicz Brazil Q 15
U for Usha
Rohan Parashuram India L 22
XY
Sofia Jaeger Chile T 14
My Loneliness Is Killing Me
Tim Courtney UK G 17
The Graffiti
Laplace Aurelien France G 9
Tenants
Alexandra Gascon Spain G/L 6
Foreign
Mark Pinkosh UK L 28
In A Moment
Sharlin Lucia Germany G 17
Parking
Ahmad Seyfipour Iran G 9
19:00 PUBLIKA BIRA NAJBOLJI ULTRA KRATKI FILM
Italy and this is water
Gavriel Ioan Austria L 5
Marimacho
Roman Reyes Spain L 2
It was better with Franco
Adan Pichardo Spain G 5
The true identity of silkworms
Javier Del Almo Cuba T 3
Silence Is Deadly
Brice Veneziano France G 1
Cocodrilo
Jorge Yudice Spain G 5
Anacondas
Andreas Villa Mexico G 5
Cousin John
Tom CJ Brown USA Q 4
Dala
Anthony Newen USA L 5
Dinner
Simon Maria Kubiena Austria T 3
Eden
Jedrzej Gorski Poland G 5
Esteemed Madam Director
Michele Masse Spain L 3
Golden beads
Milena Martinovic USA L 4
Hello Mexico
Richard E. Haywood USA G 3
Jimbo
Kelly Conlin Canada T 3
Listen
Jake Graf UK T 4
Love Is Love
Alessia Pischedda Italy L 1
Mona
Jannik Gensler Germany T 5
Silly Puppy
Damian Brinley Australia G 4
Stalls
Joao Dall’Stella USA G 3
20:30
Tomorrow Island
Gwenn Joyaux Estonia L 16
Infinite While It Lasts
Michel Pereira Brazil A/G 19
Prisoner of society
Rati Tsiteladze Georgia T 15
Distress
Javier Rodriguez Spain G 17
Adeline
Audrey Biche France L 10
Ayaneh
Nicolas Greinacher Switzerland L 14
Blue Boy
Manuel Abramovich Germany G 19
22:30
Don’t Call Me Bro
Gina Wnzel Germany T 19
Fear
Raissa Sokurowa Germany G 14
Megg
Larissa Nepomuceno Brazil T 15

SUBOTA, 7. DECEMBAR 2019 – KLUBIĆ DOMA OMLADINE BEOGRADA

Režija Zemlja Tematika Trajanje
16:30 ANIMIRANI FILMOVI
I Bleed
Bruno Castro Brazil G 7
A Double Life
Studio Job, Joris & Marieke Holandija T 3
Abeo
Brenda Lopez Canada L 7
Chromophobia
Bassem Ben Brahim Tunis G 7
Dix Pix
Steven Fraser UK G 4
I wait for the night
Arthur Chaumay France G 6
In Orbit
Soham Chakraborty France L 5
Les levres gercees
Fabien Corre France T 5
Mr. Mare
Luca Toth Hungary G 19
Reach the sky
Daniel Sterlin Altman Canada Q 6
To let the body grow
Andrea Gudino Mexico T 5
Tom has a plant
Thinh Nguyen Denmark G 6
Toomas Beneath the Valley of the Wild Wolves
Chintis Lundgren France G 18
Ur Aska
Myra Sofia Hild Denmark L 7
18:30 DRUŽENJE SA GOSTIMA FESTIVALA
Butterflies in Berlin
Monica Manganelli Italy T 30
The Proposal
Gerlando Infuso Belgium B/G 15
Italy and this is water
Gavriel Ioan Austria L 5
The right moment
Aleksandar Arsovski Macedonia G 8
Sunset Park, warehouse
Dazhi Huang USA G 9
Neon Hearts
Ana Jakimska Macedonia G 16
Night Drive
Despina Athanassaiadis France L 17
The Half Wall
Ida Hansen Eldoen Norway L 6
20:30 DRUŽENJE SA GOSTIMA FESTIVALA
Support
Milica Maletin Serbia L 10
Fifth Floor On The Left
Renata Lučić Croatia L 15
Dala
Anthony Newen USA L 5
Des3ngano
Aniez Atals Spain L 10
Dario
Manuel Kinzer Germany G 15
Ficus
Andey Volkashin BIH G 17
Hyped
Alkis Papastathopolos Greece L 13
Mother’s Day
Dorka Vermes Hungary L 15
Chandelier
Antonis Glaros Greece G 10
22:30
Dante vs. Mohammed Ali
Marc Wagenaar Netherlands G 25
Oranges
Lud Monaco France L 7
Ionuț and Călin Sorin Poamă Romania G 18
Guillermo up on the roof
Miguel Lafuente Spain G 16

NEDELJA, 8. DECEMBAR 2019 – KLUBIĆ DOMA OMLADINE BEOGRADA

Režija Zemlja Tematika Trajanje
16:30
Lyubov, nozhica, hartiya
Plamen Marinov Bulgaria L 21
Take me
Antonio Valdovin Spain L 16
For Life
Leon Livshitz Israel G/B 9
All My Joy
Micaela Gonzalo Argetina L 13
Vesper
David Parra Zeltzer Chile L 11
Uncoloured Girl
Charlie Garcia Spain L 16
Because you’re mine
Jean Baptiste Huong France G 12
Boldly Go
Chrisopher Cosgrove Australia G 6
18:30
Delivery Boy
Hugo Kenzo Hong Kong G 15
Every Monday
Myat Noe Myanmar L 6
Far
Mariana Stolze Brazil L 7
La Serenata
Adelina Anthony USA G 12
Next Level Shit
Gary Jaffe USA G 11
Pepitas
Alessandro Sampaoli Italy T 8
Shift change
Federico Untermann Spain L 10
Rehersal
Valentina Gordeeva UK L 13
20:30
Rubber Dolphin
Ori Aharon Israel G 29
Sequins
Michael Beddoes UK G/T 18
Sombrero
Jeremiah Estela Magoncia Philippines G 16
The Breath od Celia
Miguel Angel Barrroso Spain L 15
The One You Never Forget
Morgan Jon Fox USA G 8
The snail
Mohammad Torivarian Iran T 11
Writhing
Robert John Torres USA G 13
22:30
Time & Again
Rachel Dax UK L 27
Together
David Benedek Slovakia G 20